مشخصات امام جمعه
علی نعمت زاده
علی نعمت زاده
مرند
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1397/4/29
دوری از دستورات الهی همه را به زندگی پر مشقت و بی آرامش گرفتار کرده

خطبه اول   97.4.29

قال امیر المومنین  علی علیه السلام :

« انکم باعمالکم مجازون و بها مرتهنون»

« همانا شما به عملهایتان پاداش داده می‌شوید و در گرو انها هستید.»

امروز غالب مردم مست دنیا و مطامع دنیا هستند خصوصا در رعایت حقوق یکدیگر و حلال و حرام خدا را فراموش کردند زیاده خواهی و خدا فراموشی و دوری از دستورات الهی همه را به زندگی پر مشقت و بی آرامش گرفتار کرده و می کند.

وعده قطعی قرآن کریم که می فرماید :

وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكًا ( سوره طه آیه 124)

« و هر كس از ياد من رويگردان شود زندگي تنگ (و سختي) خواهد داشت. »

آرامش و آسایش و سعادت دنیا و آخرت در عمل به سیره و دستورات بویژه مسایل اقتصادی و حلال و حرام مالی پیامبران الهی است.
پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

« مَنْ أَكَلَ اَلْحَلاَلَ قَامَ عَلَى رَأْسِهِ مَلَكٌ يَسْتَغْفِرُ لَهُ حَتَّى يَفْرُغَ مِنْ أَكْلِهِ وَ قَالَ إِذَا وَقَعَتِ اَللُّقْمَةُ مِنْ حَرَامٍ فِي جَوْفِ اَلْعَبْدِ لَعَنَهُ كُلُّ مَلَكٍ فِي اَلسَّمَاوَاتِ وَ اَلْأَرْضِ وَ مَا دَامَتِ اَللُّقْمَةُ فِي جَوْفِهِ لاَ يَنْظُرُ اَللَّهُ إِلَيْهِ وَ مَنْ أَكَلَ اَللُّقْمَةَ مِنَ اَلْحَرَامِ فَقَدْ باءَ بِغَضَبٍ مِنَ اَللّهِ  فَإِنْ تَابَ تَابَ اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ إِنْ مَاتَ فَالنَّارُ أَوْلَى بِهِ. » (بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم السلام , ج 63 , ص 314)

« هرکه از حلال غذا بخورد، فرشته ای بالای سر او می ایستد و تا هنگامی که دست از خوردن بکشد برایش استغفار می کند اگر لقمه ای از حرام در شکم بنده وارد شود، تمامی فرشتگان آسمان و زمین او را لعنت می کنند و تا آن هنگام که آن لقمه داخل شکمش است خداوند به او نظر نمی کند و هر کس که لقمه حرامی بخورد غضب خدا را برای خود فراهم ساخته است؛ پس اگر توبه کند، خدا نیز به سوی او باز می گردد و اگر[در این حال] بمیرد پس اتش او را سزاوارتر است »

همه چیز انسان از گفتار و کردار و اعمال و لو بسیار کوچک در سعادت و بد بختی انسان در درگاه عدل الهی محاسبه و موثر است.

حضرت امام صادق (ع) فرمودند:

 « إذا كانَ يَومُ القِيامَةِ دُفِعَ إلَى الإنسانِ كِتابُه ، ثُمَّ قيلَ لَهُ : اقرَأهُ .[قالَ الرّاوي: ]قُلتُ : فيَعرِفُ ما فيهِ ؟ فقالَ : إنَّهُ يَذكُرُهُ فَما مِن لَحظَةٍ و لا كَلِمَةٍ و لا نَقْلِ قَدَمٍ و لا شَيءٍ فَعَلَهُ إلاّ ذَكَرَهُ ؛ كأنَّهُ فَعَلَهُ تِلكَ السّاعَةَ ، فلِذلكَ قالوا : «يا وَيْلَتَنا ما لِهذا الكِتابِ لا يُغادِرُ صَغيرَةً وَ لا كَبيرَةً إلاّ أحْصاها»  (تفسير العيّاشي : 2/328/34.)

« چون روز قيامت شود كار نامه انسان به او داده مى شود و مى گويند : آن را بخوان. [راوى مى گويد :] عرض كردم: آنچه را در آن كار نامه هست مى شناسد؟ حضرت فرمود : هيچ نگاهى نكرده و هيچ كلمه اى نگفته و هيچ قدمى برنداشته و هيچ كارى انجام نداده باشد، مگر اين كه در آن نامه ذكر شده است و او آنها را به ياد آورد به طورى كه گويى همان لحظه آنها را انجام داده است. به همين دليل مى گويند : «واى بر ما! اين چه نامه اى است كه هيچ ريز و درشتى را از قلم نينداخته است

جناب امیر (ع) فرمودند:

« الشرف عند الله سبحانه بحسن الاعمال لا بحسن الاقوال اقرب الناس من الانبیاء اعملهم بما امروا به »

« شرف و ارزش پیش خداوند به عمل صالح و زیباست نه سخن زیبا نزدیکترین مردم به پیامبران الهی کسانی هستند که بیشترین عمل و تبعیت از دستورات پیامبران کرده اند.»

خطبه دوم 97.4.29

امیر المومنین علی علیه السلام:

« من عمر قلبه بدوام الذکر حسنت افعاله فی السر و الجهر لا یشغلهم عن الله شی طرفه عین»

« ؛کسی که روان خود را با توجه دایمی به خدا اباد سازد، کردار پنهانی و اشکارای او نیکو گردد. وچیزی او را به اندازه چشم بر هم زدنی از خداوند غافل نمی کند.»

مسایل روز کشور و جهان:

1- چهار شنبه آینده 3 مرداد برابر با 11 ذی القعده ولادت مسعود و پر برکت امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام ولی النعمه و افتخار ایران را به همه ارادتمندان بویژه امام عصر (عج) و مقام معظم رهبری و نماز گزاران عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنم.

2- دیدار بسیار مهم رئیس جمهور محترم و اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری دامت برکاته در صبح روز یک شنبه        97.4.24  با دعوت رهبر عزیز که نکات مهمی در سامان دهی اوضاع کشور بویژه در حوزه اقتصادی متذکر شدند می توان « نقشه راه اقتصادی دولت » نام برد:

1) تهیه نقشه راه اقتصاد با ثبات، تا مردم و فعالان اقتصادی با احساس ثبات و آرامش به دولت کمک کنند.

2) حضور مسئولان و دولت مردان با روحیه قوی ، شجاعو جهادی در بین مردم برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمنان بویژه آمریکا.

3) ارتباط نزدیک و صمیمی تر و شفاف با مردم و تبیین برنامه ها و طرح های دشمن برای ضربه زدن به استقلال ، امنیت و آرامش ایران اسلامی برای مردم.

4) برخورد قاطع و سریع با متخلفان اقتصادی در هر مقام و پستی و منتسببه هر کسی باشند و نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان بویژه آمریکاو مشکلات مردم و منتظر وقت کشی و تعلل اروپائی ها نمانید.

چند تذکر لازم است :

1- مقدم عده ای از دانشجویان افسری مومن و قهرمان ارتش جمهوری اسلامی دانشگاه های افسری ارتش جمهوری اسلامی در نماز جمعه و شهر ما را خیر مقدم و گرامی میداریم.

2- کاروان حج و حجاج مرندی میهمانان خانه خدا با هدایت روحانی مخلص و با کفایت و مدیر توانمند را در نماز جمعه داریم که برای همه حجاج بیت الله الحرام آرزوی سلامت و امنیت و قبول اعمال و دعا از درگاه خداوند داریم و امیدواریم رفتار و حضور حجاج ایرانی و آذری و مرندی در بین حجاج کشورهای دیگر مایه افتخار ایران باشد.

3- همچنان تعلل و تاخیر در اتمام پروژه میدان امام و مرکز شهر و ادامه مشکلات شهر و مردم و خسارات کسبه و اصناف انتظار و مطالبه به حق مردم از شهردار و شورای اسلامی است که متاسفانه علی رغم حرف های زیاد هیچ اقدام ملموس نشده است. در هر صورت مردم شهرداری را مقصر می دانند پیمانکار را خلع یا ترغیب و الزام به اتمام کند.

4- مردم به حق از مراسمات عروسی و مزاحمت شبانه وقت استراحت گلایه دارند هم خود مردم رعایت کنند و هم نیروی انتظامی به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل کنند هیچ کس وقت استراحت شبانه مردم حق مزاحمت ندارد و نیروی انتظامی مسئول است.