مشخصات امام جمعه
علی نعمت زاده
علی نعمت زاده
مرند
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/12/25
رجب ماه خداوند و شعبان ماه ما و رمضان ماه امت است.

خطبه اول 96/12/25

امام جمعه محترم مرند در آخرین نماز جمعه سال 96 فرمودند:

چون در آستانه سال نو و اوج دید و بازدید و صله ارحام است، در مورد میهمانی و میزبانی عرایضی خدمت نماز گزاران محترم دارم،  میهمان در فرهنگ اسلامی کرامت ویژه دارد داستان و سیره حضرت ابراهیم (ع) و میهمانانش و همچنین میزبانی انصار از مهاجرین مسلمان مکه در سوره های ذاریات آیات 24 الی 27 و حشر آیه 9 آمده است:

«هَلْ أَتَاكَ حَدِيثُ ضَيْفِ إِبْرَاهِيمَ الْمُكْرَمِينَ * إِذْ دَخَلُوا عَلَيْهِ فَقَالُوا سَلَامًا قَالَ سَلَامٌ قَوْمٌ مُنْكَرُونَ * فَرَاغَ إِلَى أَهْلِهِ فَجَاءَ بِعِجْلٍ سَمِينٍ *فَقَرَّبَهُ إِلَيْهِمْ قَالَ أَلَا تَأْكُلُونَ »

« آيا خبر مهمانهاي بزرگوار ابراهيم به تو رسيده است ؟ * در آن زمان كه بر او وارد شدند و گفتند: سلام بر تو! او گفت سلام بر شما كه جمعيتي ناشناخته‏ ايد *
و به دنبال آن پنهاني به سوي خانواده خود رفت و گوساله فربه (و برياني را براي آنها) آورد  * و آنرا نزديك آنها گذارد (ولي با تعجب ديد دست به سوي غذا نمي‏برند) گفت! آيا شما غذا نمي‏خوريد؟  »

« يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ »

« آنها كساني را كه به سويشان هجرت كنند دوست مي‏دارند و در دل خود نيازي به آنچه به مهاجران داده شده احساس نمي‏كنند، و آنها را بر خود مقدم مي‏دارند هر چند شديدا فقير باشند، كساني كه خداوند آنها را از بخل و حرص نفس ‍ خويش بازداشته رستگارند»

این دو داستان نظر قرآن کریم و سیره انبیاء و مومنین لزوم تکریم میهمان را بیان می کند و میهمانی و میزبانی را یک ارزش الهی می داند البته لازم است بدون تجمل و اشرافیت باشد تا موجب زحمت و بی رغبتی نگردد.

امام صادق (ع) فرمودند:

« جَاءَتْ فَاطِمَةُ تَشْکو إِلَی رَسُولِ اَللَّهِ ص بَعْضَ أَمْرِهَا فَأَعْطَاهَا رَسُولُ اَللَّهِ ص کرَبَةً وَ قَالَ تَعَلَّمِی مَا فِیهَا فَإِذَا فِیهَا مَنْ کانَ یؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ اَلْیوْمِ اَلْآخِرِ فَلاَ یؤْذِی جَارَهُ وَ مَنْ کانَ یؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ اَلْیوْمِ اَلْآخِرِ فَلْیکرِمْ ضَیفَهُ وَ مَنْ کانَ یؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ اَلْیوْمِ اَلْآخِرِ فَلْیقُلْ خَیراً أَوْ لِیسْکتْ. » (کافی 2/667)

« روزی فاطمه نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم رفته و در باره بعضی مشکلات زندگی خود شکوه نمود، پس رسول خدا لوحی در اختیار دخترش قرار داد و گفت: آنچه را که در آن نوشته شده بیاموز. و در آن لوح نوشته شده بود: کسی که به خداوند و آخرت ایمان دارد همسایه خود را آزار نمی دهد، و کسی که به خداوند و آخرت ایمان دارد میهمان خویش را گرامی می دارد، و کسی که به خداوند و آخرت ایمان دارد یا سخن نیکو و شایسته می گوید و یا سکوت می کند. »

پیامبر اکرم (ص) به جناب امیر المومنین (ع) فرمودند:

 « یا علی أكرم الضيف ولو كان كافراً  »(جامع الاخبار ص 84) « ای علی (ع) میهمان را گرامی بدار اگر چه کافر باشد. »

در جایی پیامبر اکرم (ص) تامین روزی میهمان و بخشش گناهان میزبان را از خدا می داند.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

« ان الضیف اذا جاء فنزل بالقوم جاء برزقه معه من السماء فاذا اکل غفر الله لهم بنزوله علیهم » (الکافی ج 6 ص 284)

« همانا میهمان با آمدنش روزی خود را از آسمان برای میزبان به همراه می آورد و هرگاه غذا خورد خدا به برکت آمدنش نزد آن ها آنان را می بخشد.»

«الضیف یاتی القوم برزقه فاذا ارتحل ارتحل بجمیع ذنوبهم » (بحارالانوار ج 72 ص 461)

«میهمان هرگاه بر قومی وارد شد روزی خود را می آورد و هنگام رفتن همه گناهانشان را با خود می برد»

خلیل الهی بودن حضرت ابراهیم (ع) دو دلیل داشت : اول اواه و مناجاتش با خداوند و دوم میزبانی و میهمان دوستی این پیامبر بزرگ بوده است. به همه هموطنان بویژه هم شهریان عزیز توصیه می کنم اخلاق، بزرگواری و میهمان دوستی و تکریم را بیشتر رعایت بفرمایند چون خویشان و ارحام خودمان یا دیگران از ایران یا خارج می آیند و امسال بیشتر هم خواهد شد توصیه می کنم همه همشهریان ادب و فرهنگ مردم و شخصیت ایران و مرند را در رفتارو گفتار نشان بدهید.

خطبه دوم  96/12/25

امام جمعه محترم مرند در ابتدای خطبه دوم همه نماز گزاران را با توجه به آیه 2 سوره محمد (ص) به تقوای الهی و عمل صالح دعوت نموده و فرمودند:

« وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَآمَنُوا بِمَا نُزِّلَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَهُوَ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ كَفَّرَ عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ وَأَصْلَحَ بَالَهُمْ »

«  و كساني كه ايمان آوردند و عمل صالح انجام دادند و به آنچه بر محمد (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) نازل شده، و همه حق است و از سوي پروردگار، نيز ايمان آوردند خداوند گناهانشان را مي‏بخشد و كارشان را اصلاح مي‏كند»

مسایل روز منطقه و جهان:

1- دوشنبه اول رجب المرجب و ولادت حضرت امام محمد باقر (ع) و سه شنبه شب تحویل سال و آغاز سال 1397 تقارن و ورود هر دو را تبریک عرض می کنیم و ماهی به شرافت رجب و شعبان و رمضان نمی رسد.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: « رجب ماه خداوند و شعبان ماه ما و رمضان ماه امت است.»

همه برادران و خواهران توصیه میکنم از فضیلت این ماه ها برای دنیا و آخرت خود استفاده کنیم.

نوروز هم یک عید سنتی ایرانی که خیلی از برنامه های آن مورد تایید و سفارش اسلام است، نظافت، صله رحم، احسان و ... بنا به محاسبات و بعضی نقل ها غدیر و روز انتصاب امیر المومنین (ع) به جانشینی پیامبر اکرم (ص) با روز نوروز همزمان بوده است.

2- چهارشنبه سوم رجب اول فروردین شهادت امام علی النقی (ع) را تسلیت عرض می کنیم و شنبه 26 اسفند سالروز ارتحال مشاور و یاور امین حضرت امام راحل اعلی الله مقامه حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی .

و چهارشنبه اول فروردین درگذشت همسر مکرمه حضرت امام راحل اعلی الله مقامه را گرامی میداریم به همه بزرگان و شهدا بویژه امام راحل اعلی الله مقامه و فرزندان و همسر مکرمه معظم له رحمت و مغفرت الهی و حشر با پیامبر و آل ایشان مسئلت داریم.

3- چهارشنبه هفته پیش ارتحال حضرت آیت الله حاج آقا نصر الله شاه آبادی قدس سره آقازاده مرحوم حضرت آیت الله العظمی محمد علی شاه آبادی استاد امام راحل رضوان الله تعالی علیه و عضو خبرگان رهبری و همراهی و مدافع حضرت امام و رهبری و انقلاب اسلامی که مرد اخلاق و تواضع بود و خدمات زیادی به مردم و تربیت شاگردان کرده است خدایش بیامرزد و با اولیاء الهی محشورش دارد.

4- بیست و پنج اسفند سالروز شهادت سردار سر افراز لشکر عاشورا آقای مهدی باکری و روز شهردار گرامی می داریم بر ایشان و همه شهدای اسفند ماه حشر با شهداء اسلام و کربلا مسئلت داریم .

5- چهارشنبه سوری امسال که با زحمات و مدیریت نیروهای پر تلاش انتظامی و پلیس و همراهی و همکاری خانواده ها بویژه نوجوانان و جوانان نسبت به سال های قبل خسارات  و تلفات کاهش چشم گیری داشت تشکر و قدردانی می کنیم همه ما موظفیم از امنیت و نشاط سالم کشور و مردم دفاع کنیم.

6- دو موضوع مهم شهرستان و منطقه خودمان طرح آبرسانی ارس و پروژه جواهر مرکز شهر و مجتمع مسکونی قائم را جهت اطلاع عموم توضیح می دهم:

 دو هفته پیش آقای دکتر حسن نژاد نماینده محترم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بنده تماس گرفته و گفتند در مورد تکمیل پروژه آبرسانی ارس به مبلغ 440 میلیارد تومان نیاز داریم که من از دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امضاء گرفتم برای تسریع و تسهیل شما هم کمک کنید نامه ای به دفتر حضرت آقا سلمه الله با امضای ائمه جمعه مرند و جلفا و فرمانداران و نماینده محترم ولی فقیه در استان و استاندار محترم بنویسیم . گفتم اول من باید پروژه و مقدار پیشرفت را باید از نزدیک ببینم نماینده محترم هماهنگ کردند جمعه بعد از نماز تا ساعت 8 شب به همراه فرمانداران و مسئولین مربوطه استانی و شهرستانی مرند و جلفا دخیل در پروژه بازدید کردیم و دوباره آقای دکتر حسن نژاد گفتم در دفتر آقای دکتر پزشکیان نماینده مردم تبریز و نائب رئیس اول مجلس با مسئولین اصلی مرکز جلسه داشته باشیم، که هماهنگ کردند روز چهار شنبه با مسئولین شهرستان های مرند و جلفا و وزارت نیرو و جهاد و معاون سازمان برنامه و بودجه و آقای دکتر پزشکیان جلسه ای شد ، تصمیماتی گرفته شد . لازم است مردم عزیز بدانند اصل طرح کنترل آب های مرزی کشور، طرح و دستور رهبری ادام الله بقائه بوده که با اختصاص 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه به دستور معظم له به عنوان آب کشاورزی گلفرج و یکانات و هرزندات و آب مشروب مرند و تبریز و شبستر طراحی شده است، یک بودجه عظیم از آن مقدار حدود 600 میلیارد تومان در منطقه ما برای طرح آب کشاورزی اجراء گردیده و برای تکمیل به مبلغ 440 میلیارد تومان نیاز داریم . قرار شده با همراهی همه مسئولین استان و شهرستان های جلفا و مرند پیگیری و تکمیل شود و حق هیچ کس قطع و حذف نشده است. خبرنگاران و مسئولین عنایت بفرمایند با غفلت و بدون اطلاع دقیق فضا را مسموم و وحدت جامعه را بهم نزنیم. اصل طرح استفاده از آب های مرزی عنایت رهبری بوده و به هیچ مقام و قوه ای مربوط نیست و ما نباید خدمات نظام را با سلایق خود و مسایل انتخاباتی زیر سوال ببریم و یا تاثیر پیگیری نماینده محترم و مسئولین را نادیده بگیریم.

 و اما پروژه جواهر و مجتمع قائم مرند قرار بود با مشارکت آقای زنوزی مجری پروژه و شهردار و شورای شهر در 36 ماه تمام شود که متاسفانه به دلیل مشکلات پیش آمده و ضعف و سستی، پروژه تمام نشده و امروز به یک مشکل اجتماعی مبدل و مردم را گرفتار کرده و طبق گفته مسئولین ذیربط روزانه 9 الی 12 میلیون تومان یعنی حدود 4 میلیارد تومان سالانه خسارت به مردم و بیت المال تحمیل گردیده است بنده هم پیگیر هستم انتظار مردم ورود جدی شورای محترم شهر و شهردار و جناب آقای زنوزی و اتمام هرچه سریعتر پروژه و حل مشکل می باشد.