مشخصات امام جمعه
علی نعمت زاده
علی نعمت زاده
مرند
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/12/4
بهترین میراث پدران برای فرزندان ادب است نه مال

خطبه اول 96/12/04

انسان به عنوان محور آفرینش و محبوب خدای هستی هدف اول و اصلی بعثت پیامبران  (ع) و کتب آسمانی بوده است اسلام در هیچ مقطع از حیات انسان، تربیت و پرورش جسمانی و روحانی مادی و معنوی او مغفول نمانده است. چون سعادت و کمال حقیقی انسان در توجه به همه نیازها و ابعاد وجودی می باشد در تربیت جسمانی به تغذیه ، بهداشت و ورزش و حفظ سلامتی تاکید بسیار فرموده است و در تربیت روان و جان انسان، خانواده ، اجتماع ، دوستان و حکومت را بسیار مهم و موثر میداند .

 حضرت امام صادق (ع) می فرمایند:

« بهترین میراث پدران برای فرزندان ادب است نه مال .»

مقام و جایگاه مادر به دلیل بیشترین تاثیر در سلامت جسم و عقل انسان در اسلام بی نظیر است. اسلام با دستورات و برنامه های مختلف بهداشت و تقویت و حیات عقل را بسیار مهم شمرده و سفارش اکید داده است.

اسلام عقل و دوری از عوامل مخرب تباهی عقل را کلید سعادت و کمال می داند .

جناب امیر (ع) فرمودند:

« يَنْبَغِي لِلْعَاقِلِ أَنْ يَحْتَرِسَ مِنْ سُكْرِ الْمَالِ وَ سُكْرِ الْقُدْرَةِ وَ سُكْرِ الْعِلْمِ وَ سُكْرِ الْمَدْحِ وَ سُكْرِ الشَّبَابِ فَإِنَّ لِكُلِّ ذَلِكَ رِيَاحاً خَبِيثَةً تَسْلُبُ الْعَقْلَ وَ تَسْتَخِفُّ الْوَقَار» (تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 66 ، ح 875)

« سزاوار است كه عاقل ، از مستى ثروت، قدرت ، دانش ، ستايش و مستى جوانى بپرهيزد، چرا كه هر يك را بادهاى پليدى است كه عقل را نابود مى‏ كند و وقار و هيبت را كم مى‏ نمايد .»

لذا در اسلام تکریم و تجلیل عالم و مربی از هیچ کس نشده است. چون سعادت حقیقی انسان و تربیت انسان های بزرگ جز با تربیت و پرورش عالم ربانی ممکن نیست و علمای ربانی دومین گروه ممتاز و مقرب به کمال مطلق در جهان هستی می باشند.

سالت جبرئیل فقلت: سَأَلتُ جِبرائيلَ عليه السلام فَقُلتُ : العُلَماءُ أكرَمُ عِندَ اللّه ِ أمِ الشُّهَداءُ؟ فَقالَ : العالِمُ الواحِدُ أكرَمُ عَلَى اللّه ِ مِن ألفِ شَهيدٍ ، فَإِنَّ اقتِداءَ العُلَماءِ بِالأَنبِياءِ وَاقتِداءَ الشُّهَداءِ بِالعُلَماءِ. (مفاتیح الحیاه ص348)

« پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: از جبرئيل پرسيدم که ارزش علما نزد خداوند بيشتر است يا شهدا. [او در پاسخ گفت]: ارزش يک عالم در نزد خدا بيشتر از هزار شهيد است چرا که علما به انبيا اقتدا مي کنند و شهدا به علما. »

  به همین دلیل اهانت و نافرمانی عالم ربانی ، اهانت و نا فرمانی پیامبر (ص) و خدا تلقی شده است چون سر چشمه سعادت و زیبائیها خدا و پیامبر (ص) است و شناخت پیامبر (ص) و خداوند به وسیله عالم ربانی می شود.

عن رسول الله (ص):

« مَنْ أَهَانَ عَالِماً فَقَدْ أَهَانَنِي وَ مَنْ أَهَانَنِي فَقَدْ أَهَانَ اللَّهَ- فَمَصِيرُهُ إِلَى النَّار «(جامع الأخبار  38 الفصل العشرون في العلم)

« هرکسی به عالمی اهنت کند تحقیقا به من اهانت کرده است و هرکس به من اهانت کند به خدا اهانت کرده است پس رو به دوزخ می رود.»

خطبه دوم  96/12/04

امام جمعه محترم مرند در ابتدای خطبه دوم همه نماز گزاران را با توجه به کلامی از حضرت علی (ع) به تقوای که نشانه دینداری و یقین به خدا است نموده و فرمودند:

امام على عليه السلامالتَّقوى ثَمرَةُ الدِّينِ ، و أمارَةُ اليَقينِ(غرر الحکم) .

 پرهيزگارى، ثمره دين و نشانه يقين است.

مسایل روز کشور و جهان :

1- سه شنبه 8 اسفند روز « امور تربیتی و تربیت اسلامی » را به همه مسئولین تعلیم و تربیت بویژه مربیان زحمتکش  پرورشی تبریک و تهنیت گفته از زحمات آنها تشکر و قدردانی می کنم.

امور تربیتی و تربیت اسلامی در آموزش و پرورش یادگار و صدقه جاریه شهیدان رجایی و باهنر است که با هدف ترویج ارزش ها و معارف اسلامی و تربیت صحیح نسل جوان و مبارزه با افکار انحرافی و بیگانه و پاسداری از شرف و هویت اسلامی و ملی تاسیس و پایه گذاری شد که انصافا توفیقات بسیار زیادی هم داشتند معاونت محترم پرورشی مرند جناب حجت الاسلام حسین زاده و   ... با همکاری مسئولین و همراهی مربیان زحمت کش و مدیران مدارس در سال های اخیر توفیقات بسیار چشمگیر و مقام  و رتبه های مختلف قرآنی و موضوعات اسلامی و ورزشی و هنری و ادبی استانی و کشوری بدست آورده اند که گویای تلاش مخلصانه و مدبرانه است. البته نیاز مسایل تربیتی بیش از اینهاست.

2- چهار شنبه 9 اسفند سالروز صدور فرمان امام راحل قدس سره الشریف مبنی بر تاسیس بنیاد مستضعفان و جانبازان در در سال 57 گرامی می داریم.

همچنین 9 اسفند روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان است که لازم است مسئولین محترم ضمن توجه جدی به اقتصاد مقاومتی و تولید ملی به کنترل بازار و قیمت اجناس در آستانه عید نوروز برای آسایش و آرامش مردم بویژه طبقات محروم و مستضعف توجه و برنامه جدی داشته باشند.

3- هفته گذشته دو حادثه مهم در کشور رخ داد ، یکی سقوط هواپیمای مسافر بری و جان باختن همه سر نشینان آن است که برای جان باختگان رحمت و مغفرت و بازماندگان شان صبر و اجر از خدای مهربان مسئلت داریم و از تلاش جدی مسئولین و مردم منطقه و تفقد رهبر معظم ادام الله بقائه سپاسگزاریم.

دوم جنایت شب شهادت حضرت زهرا (س) در تهران و شهادت 5 نفر از حافظان امنیت کشور و مردم از نیروهای زحمت کش انتظامی و بسیج و مجروحیت ده ها نفر با سوء استفاده از صبوری نیروهای قدرتمند انتظامی ( پاسخ معترضین در ایران و کشور های مدعی حقوق بشر یک نفر هم از قانون شکنان چیزی نشد.)

جنایت و آشوب شب شهادت در تهران که منجر به شهادت مظلومانه 5 نفر از حافظان و مدافعان امنیت کشور  و مردم از نیروی انتظامی و بسیج و مجروحیت ده ها نفر با سوء استفاده از خویشتن داری و صبوری نیروهای قدرتمند انتظامی برای حفظ امنیت و آرامش مردم نباید برای اغتشاشگران و قانون شکنان و حامیان خارج نشین آنها حاشیه امن و جرات ایجاد کند برخورد قاطع قانونی توسط مسئولان مربوطه بویژه قوه قضائیه و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی با عوامل اصلی آنها مطالبه و انتظار مردم است و هیچ جای جهان پلیس و مدافع امنیت کشور و مال و جان مردم را دست بسته تسلیم نمی کنند درویشی کجا و چاقو کشی و عربده کشی کجا؟

نظام اسلامی با دراویش هیچوقت مشکل نداشته و ندارد اما متخلف و مجرم از هر جریانی و گروهی باید مجازات و کیفر قانونی خود را ببند.

4- دیدار گروهی از مردم تبریز و آذربایجان شرقی با رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفته گذشته به مناسبت سالروز 29 بهمن  56 معظم له ضمن تجلیل از مردم آذربایجان و تبریز و جایگاه آن در کشور، مسایل بسیار مهمی از کشور و انقلاب طرح فرمودند.خدمات بی نظیر انقلاب و لزوم تداوم آن، خطر ارتجاع، اشرافیگری و فراموشی محرومین و امید و نگاه به خارج ، عدم موفقیت در عدالت اجتماعی از تذکرات بسیار مهم رهبری عزیز بوده است که مسئولین محترم کشور و جریانات فکری و سیاسی به این تذکرات توجه جدی و عملی و ملموس داشته باشند.